Akustik Perdesi

Akustik Perdesi


Akustik perdesi, kullanılmak istenen yerlerde iyi bir ses duyumu ihtiyacı olduğu mekanlarda, sesi tutan, yutan, sesin kalitesi için özellikli, nitelikli akustik kumaşlarından yararlanılır.

Bu durumda en iyi sonuç için en uygun kumaş ve bileşenler seçilmelidir. Bu kumaşlar farklı dokuma özelliklerine sahip, yüzeyi pürüzlü, ses çarptığında sünebilecek özellikte de, nitelikli kumaşlardır.

 

akustik konferans salonu perdesi

Perdelerimiz sesi engelleyecek ve emecek şekilde tasarlanmıştır. Dışarıdan gelen gürültünün çoğunu (%65) azaltır ve içerideki yankılanma ve gürültüyü azaltır.

Müzikle uğraşan sanatçı kesimin prova mekanlarında çevreyi rahatsız etmemek adına uygun çözümler sunuyoruz. Akustik  Ana seri olarak kadife veya muadili tekstüre kumaşlar sunuyoruz, ancak akustik astarımızla herhangi bir kumaşı kullanabiliriz.

 

Ev Ortamı Akustik Perde   Dershane Akustik

 

Modern çalışma hayatında ses yalıtımı artık önem kazanmaya başlamıştır. Sanayileşmeyle beraber özellikle hızlı iş hayatı, şehir gürültüsü, trafik vs. çalışma ortamlarını olumsuz etkilemektedir.

Akustik perdesi, pencere alanlarını kapsayacak şekilde boşluk bölmek için veya bir oda içinde akustik ‘ayar’ bir eleman sağlayan, sabit ya da yansıtıcı yüzeyler kapsayacak şekilde düzenlenmiş olarak kullanılabilir.

Dikkat gerektiren işlerde, gürültünün minimize edilmesinde ses yalıtım perdelerinden yararlanılmaktadır. Akustiğin ve ses yalıtımının önemli olduğu, eğlence ortamı, bar, club, düğün salonu, tiyatro, konferans salonu gibi uygulamalarımızla çözüm sunuyoruz.

Geçmişte Akustik perdesi

Akustik ve ses yalıtımı perdeleri konusunda çalışmalara daha önceki devirlerdeki islam mimarisinde olduğu gibi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde de çok rastlanır. Binlerce insanın ibadet ettiği ibadethanelerde, yankı özellikleri en ince noktalarına kadar incelenmiştir.

Ses yansıması : Kısa uzaklıklarda yansıyan ses, ana sesin bir devamı gibi duyulur. Bu, tam olmayan yankıdır. Sesin çıkış noktasıyla yansıdığı nokta arasında uzun bir mesafe varsa tam yankı teşekkül eder.

Bu terim akustik mühendislerince, verilen kapalı bir salonun akustik özelliklerini hesaplamada kullanılır. Bu zaman, bir ses dalgasının değerinin bir milyonda birine düşmesi için gereken zamandır.
Canlı bir odanın yankı zamanı saniyelerce sürebilirken, ses emici eşyalarla kaplanmış bir ölü odanın yankı zamanı bir saniyenin küçük bir parçasıdır.
Yankı zamanının uzun olduğu bazı kapalı yerlerde ses etkili ve renkli bir duruma gelir.
Bu da yapımına bağlı olan bir akustik özelliğidir. Bu olayın en iyi örneğine camilerimizde rastlanır.
Yankı zamanı, odanın hacmiyle doğru orantılı olup, etraftaki eşya ve duvarların ses bloke etme gücü ile de kısmen ters orantılıdır.
Bir ses kayıt stüdyosunda kaydedilen ses için yankı zamanı hayati önem taşır.
Sesin ön planda olduğu tiyatro, konferans salonu gibi yerlerde yankı zamanının düşük tutulması istenir.

BAZI REFERANS İŞLERİMİZ
  İşmer Akustik Perde Uygulamamız
  Perpa Konferans Salonu Akustik Perdeler           İş Bankası İş Kuleler (İşmer)  
Akustik Bar Kafe Perdesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Caddebostan Has Kafe Bar Akustik Perde Çalışması   Nazım Hikmet Kültür Merkezi Akustik Perdeleri 
stüdyo fon Akustik Perde Kanyon Avm Oryantal Ray Uygulama
Ülker Arena Spor Salonu Turkcell Akustik Perdeler  Kanyon Avm Akustik Perde Çalışması Oryantal Ray Uygulama